HİZMETLERİMİZ

TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

TMGD - Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

TMGD / Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı

Ülkemiz, Tehlikeli malların karayolu ile uluslararası taşımacılığına ilişkin Avrupa Anlaşmasına (ADR) resmi olarak 2010 yılında taraf olmuştur.  

Bu kapsamda; Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam etme zorunluluğu 01/09/2014 tarihinde başlamış, ancak yeterince sayıda TMGD olmadığı için 01/01/2018 tarihine kadar süre uzatılmıştır.

Tehlikeli maddelerin Karayolu, Demiryolu ve Denizyolu araçları ile taşınması hususunda çalışan firmaların bünyelerinde en az bir kişi olmak üzere TMGD yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmaları zorunludur.

Kurumlar bu kadrodaki personeli tam süreli çalıştırabileceği gibi dışarıdan sözleşme şartına bağlı olarak da destek alabilmektedir.

İstihdam ile ilgili kurumumuz tüm kursiyerlerine TMGD Ajansımız aracılığıyla yardımcı olmaktadır. 

TMGD Eğitimleri
Kurumumuzda farklı ders programları düzenlenmekte olup günde en fazla 8 ders saati olacak şekilde kursiyerlerimizin çalışma şartları ve saatleri de göz önünde bulundurularak program yapılmaktadır. Toplam 8 Gün 64 derslik eğitimini tamamlayan kursiyerlerimiz sınava girmeye hazır olmaktadır. Tmgd eğitimi öncesinde kursiyerlerimize kurumumuz tarafından yangın eğitimide verilmektedir.

TMGD Kimleri Kapsar ?
Bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda tehlikeli madde işlemi yapan firmalar.

Gerekli Evraklar

  • 1 Adet Resim
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • 4 Yıllık Lisans Diploması Fotokopisi (Aslı veya noter onaylı sureti)
  • Adli Sicil Kaydı
  • İletişim Bilgileri


TMGD Hakkında Önemli Bilgiler
2023 Yılında yapılacak olan TMGD sınavları eğitimlerimiz için kayıtlarımız devam ediyor. Sınav tarihi 26 Kasım 2023

Son Kayıt Tarihi: 20 Ekim 2023

Detaylı bilgi için eğitim planlama bölümümüzü arayabilirsiniz. 0 535 714 04 66 - 67

Erken kayıt fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Eğitim dönemlerimiz ve ücret bilgisi için lütfen bizimle irtibat kurunuz.

TMGD Sınav Hakkında
Her yıl belli tarih aralıklarında TMGD sınavı yapılmaktadır. 40 Sorudan oluşan bu sınavdan 70 Puan alarak başarılı olunmaktadır. .

TMGD'nin Görev Sorumlulukları
Taşınacak tehlikeli maddelerin tespitini yaparak, bu maddeye ilişkin ADR’deki zorunluluklar ile uygunluk prosedürlerini belirlemektir.